Które koszty przy kredycie hipotecznym są najważniejsze?

Które koszty przy kredycie hipotecznym są najważniejsze?

Śledząc porady kredytowe zamieszczane w Internecie można dojść do wniosku, że najważniejszymi parametrami kredytu, które mają największy wpływ na jego koszty są marża i prowizja. Można więc uznać, że jeśli one są niskie, to i kredyt jest tani.

Zdarza się jednak, że prowizja wynosi okrągłe zero albo marża w promocji obniżona jest na przykład o 0,1%, a oferta ta wcale nie wypada najkorzystniej na tle innych. Jak powszechnie wiadomo, z reguły nie ma niczego za darmo, więc brak kosztów w tym miejscu odbije się na innych opłatach. Bank zażąda wówczas od ciebie skorzystania z dodatkowych produktów na przykład zakupu obowiązkowego ubezpieczenia za pośrednictwem banku, które może generować większy koszt niż oszczędność na racie po obniżeniu marży i niekoniecznie oferuje relatywnie dobre warunki ochrony.

A więc na co warto zwracać uwagę przy kredycie hipotecznym?

Najlepiej na koszty całkowite takiego kredytu. To nie to samo, co suma samych odsetek! Niższa marża to niższy koszt odsetkowy – to fakt. Niekoniecznie jednak taka oferta wypadnie najlepiej, jeśli weźmie się już wszystkie opłaty pod uwagę.

UDOSTĘPNIJ