Kiedy kredyt hipoteczny nie jest dobrym pomysłem? Kiedy warto poczekać z decyzją?

Kiedy kredyt hipoteczny nie jest dobrym pomysłem? Kiedy warto poczekać z decyzją?

1. Każdemu kredytobiorcy zależy na tym, aby jego kredyt hipoteczny nie był dla niego powodem do zmartwień i ewentualnych wyrzeczeń w przyszłości. I tak jest, jeśli zanim go weźmiesz, bardzo uważnie przyjrzysz się swoim finansom. Skończyłeś studia, masz pierwszą pracę. Nie zdążyłeś jeszcze odłożyć żadnego kapitału lub nie dysponujesz żadną gotówką – nie masz ani tzw. poduszki finansowej, nie wspominając już o wymaganym przez bank wkładzie własnym do kredytu. Postanowiłeś więc wykorzystać maksymalnie limit na karcie kredytowej czy zaciągnąć kredyt konsumpcyjny. W tej sytuacji z dużym przekonaniem twierdzę, że na kredyt hipoteczny masz jeszcze czas. Nawet jeśli zaciągniesz go na 35 lat i rata może wydawać Ci się akceptowalna, to koszty takiego kredytu są niebotyczne i niepotrzebne.

2. Wynagrodzenie, opłaty miesięczne nigdy nie będą takie same przez całe nasze życie. Wydaje nam się, że jeśli dzisiaj jest dobrze (pensja jest atrakcyjna, wydatki nie sprawiają nam żadnego kłopotu), to tak będzie zawsze. Wydaje nam się, że skoro mamy obecnie świetną pracę i nasze wynagrodzenie pozwala nam żyć na zadowalającym poziomie, w przyszłości nie może być gorzej. A prawda jest taka, że życie jest długie i lubi zaskakiwać. W naszym budżecie domowym poza kosztami mieszkania/domu, kosztami utrzymania i kosztami potencjalnego kredytu musi znaleźć się miejsce na oszczędzanie. Zjadanie pensji miesiąc w miesiąc na tzw. życie i przyjemności, może w przyszłości zwiastować kłopoty. Jeśli dzisiaj w swoim portfelu nie potrafisz wygospodarować środków na oszczędzanie, popracuj nad tym, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny.

3. Jesteś obecnie zatrudniony na umowę o pracę, ale przygotowujesz się do założenia własnej firmy i pracy na własny rachunek. Zdajesz sobie sprawę, że łatwiej i szybciej jest, otrzymać kredyt będąc na etacie. Postanowiłeś więc przyspieszyć decyzję o zakupie lub budowie nieruchomości i przed zmianą zawodową sfinalizować transakcję. Zaciągnięcie kredytu w takich okolicznościach nie powinno być problemem oczywiście, jeśli masz zdolność kredytową, natomiast nie jest to rozsądna decyzja, jeśli nie masz odpowiedniego zaplecza finansowego lub odłożonej gotówki na poczet przyszłej spłaty kredytu i kosztów prowadzenia firmy. Własna działalność gospodarcza wymaga czasu i zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem. Nie pozwól, aby brak wystarczającego dochodu, zwłaszcza na początku, oraz wisząca nad głową rata zmusiły Cię do różnych pochopnych i nieprzemyślanych ruchów np. zaciągnięcia szybkiego kredytu na załatanie powstającej dziury w budżecie. Zakładając firmę, bardzo ważne jest, aby mieć komfort i przestrzeń na skupienie się nad tym, jak ją rozwijać, a nie dźwiganie ciężaru myśli, jak przeżyć kolejny miesiąc.

UDOSTĘPNIJ