Jak spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

Jak spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

Najpierw każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu lub domu. Sam zakup pamiętamy na długo po, jest to wyjątkowo ekscytujący moment w życiu. Jak już je posiadamy, zaczynamy zastanawiać się nad tym, co zrobić, aby pozbyć się kredytu wcześniej. Zrobiliśmy dla Was research w poszukiwaniu sprawdzonych sposobów na spłatę kredytu przed czasem. Zwróć jednak uwagę, że część banków pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę przez pierwsze 3 lata. Po tym czasie nie wiąże się to już z żadnymi dodatkowymi opłatami.

A więc co zrobić, aby spłacić kredyt wcześniej?

✔️ Przełącz się na 13-14 miesięczny rok
Ustal z góry, że każdego roku zapłacisz przynajmniej 1 dodatkową ratę (najlepiej 2), tak jakby rok składał się z 13-14 miesięcy. Zamiast więc zapłacić zgodnie z harmonogramem 12 rat, Ty spłacisz 1 lub 2 raty więcej.

✔️ Każdy dodatkowy bonus (przynajmniej połowę) przeznaczasz na kredyt
Dostałeś dodatkową premię, nagrodę pieniężną czy dodatkowe zlecenie, środki przeznaczasz na nadpłatę. Możesz skorzystać z łagodniejszej formy i na kredyt przeznaczać połowę.

✔️ Skrócenie okresu kredytowania
Wiesz już z pewnością, że im krótszy okres kredytowania, tym tańszy kredyt. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie. A więc jeśli zdecydowałeś się na kredyt np. na 25 lat, może warto po jakimś czasie skrócić go o 5 lat lub więcej. Wiąże się to co prawda z podpisaniem aneksu do umowy i bank może zechcieć zbadać Twoją zdolność kredytową po raz kolejny, ale warto, bo oszczędność na skróceniu okresu kredytowania to spore kwoty.

Z pewnością milej byłoby przeznaczać wszelkie nadwyżki finansowe na inne cele, bardziej przyjemne i sprawiające satysfakcję. Jednakże wcześniejsza spłata kredytu i poczucie wolności są warte poświęcenia. Już na etapie wyboru oferty warto sprawdzić, jak będą wyglądać możliwości dokonywania nadpłat Twojego kredytu hipotecznego. Są banki, które umożliwiają dokonywanie tego w bardzo wygodny sposób, nawet z poziomu aplikacji w telefonie.

UDOSTĘPNIJ