Zakup mieszkania lub domu – 8 częstych błędów

Zakup mieszkania lub domu – 8 częstych błędów

Zakup pierwszego mieszkania lub domu wiąże się z niepokojem, jak i równie często z zaliczaniem wpadek z powodu małego doświadczenia. Fakt – to nie jest prosta sprawa, choć wielu z nich można uniknąć, kierując się bardziej rozsądkiem i wiedzą. W tych okolicznościach nie trudno jest spotkać osoby, które przystają na zawyżoną cenę (co nawet rzeczoznawcy utrudnia przygotowanie wyceny),  boją się rozmawiać ze sprzedającym, bo jeszcze się rozmyśli i sprzeda upatrzoną nieruchomość komuś innemu, zgadzają się na częściowe ustne ustalenia, a zapisy w umowie ograniczają do minimum czy kupują mieszkanie, do którego mają sporo wątpliwości. Nie spiesz się, nowa nieruchomość to ma być miejsce, do którego będziesz chętnie wracał. Lepiej przemyśleć zakup wcześniej, niż później tego żałować.

Poniżej publikujemy 8 błędów, które występują dość często:

1. Brak przygotowania finansowego

Często to mówimy, ale powtórzymy jeszcze raz – zakup mieszkania lub domu powinien rozpocząć się od zgłębienia tematu finansowania, zanim jeszcze wybierzesz się na ich poszukiwanie.

Przygotowanie finansowe polega na sprawdzeniu, jaką masz zdolność kredytową, jak będzie kształtować się rata i czy jest odpowiednia, czy aktualne zatrudnienie jest stabilne oraz czy masz odłożone dodatkowe środki na ewentualne nieprzewidziane sytuacje w przyszłości.

Na tej podstawie ustal swój budżet i trzymaj się go kurczowo. Dzięki temu kupisz nieruchomość, która nie obciąży Cię zanadto i nie będzie wymuszała od Ciebie wyrzeczeń przez najbliższe lata.

2. Kupowanie pod wpływem emocji

Łatwo wpaść w pułapkę kupowania pod wpływem emocji. Pamiętaj, że zakup nieruchomości to tak naprawdę decyzja biznesowa, a ją podejmuje się poprzez czystą kalkulację. Dlatego tak ważne jest, abyś w pierwszej kolejności poznał swoje możliwości finansowe. W przeciwnym razie, z bardzo dużym prawdopodobieństwem wybierzesz nieruchomości poza swoim zasięgiem, a po wyborze szukałbyś możliwości, skąd wziąć pieniądze, aby upatrzone mieszkanie czy dom mimo wszystko kupić. Znając swój budżet, nawet jeśli staniesz oko w oko z nieruchomością, która wydaje się idealna, będziesz wiedział, co zrobić.

3. Nieznajomość wszystkich kosztów związanych z zakupem mieszkania lub domu

Wszyscy wiedzą, że zakup mieszkania czy domu to spory wydatek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że gotówka, którą należy dysponować, nie ogranicza się jedynie do wkładu własnego wymaganego przez banki. Jest jeszcze wiele dodatkowych kosztów m.in. opłaty notarialne i sądowe, o których pisaliśmy TUTAJ, podatek, towarzystwo ubezpieczeniowe, być może agent nieruchomości itp. Część z nich możesz skredytować, o ile pozwoli na to wycena nieruchomości.

4. Skupienie uwagi jedynie na tym, co widać

Każda nieruchomość przed zakupem powinna być skrupulatnie obejrzana. Czasami dobrze to zrobić w obecności np. inspektora budowlanego. Nie jest to duży wydatek, a z pewnością człowiek z doświadczeniem jest w stanie zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Na pewno należy sprawdzić szczelność okien, stan podłóg, ścian, instalacje, ciśnienie wody itd.

5. Odpuszczanie nieruchomości, które na pierwszy rzut oka wydają się mniej idealne

W Polsce w dalszym ciągu szukamy głównie nieruchomości, które od razu lub po małym odmalowaniu pozwolą nam się przeprowadzić. W Stanach od wielu lat popularne staje się poszukiwanie nieruchomości z potencjałem w bardzo atrakcyjnej cenie. Wówczas dzięki niższej cenie nabywca dysponuje większymi środkami na wykończenie i dostosowanie nieruchomości do swoich indywidualnych potrzeb poprzez gruntowną przebudowę, z przesunięciem ścian czy nawet wymianą drzwi i okien, a zdarza się, że i instalacji grzewczej czy elektrycznej. Oczywiście jest to rozwiązanie nie dla każdego, ale być może większa otwartość na nie-ideał nie jest złym pomysłem? Na pewno warto w tym przypadku być wyczulonym na stan techniczny interesującego nas lokalu i całego budynku, aby nie okazało się, że koszty remontu przekroczą budżet, który na ten cel zaplanowaliśmy. Ocenę takiego lokalu na pewno warto skonsultować ze specjalistą.

Druga sprawa – nieruchomość, która została słabiej sfotografowana i takie zdjęcia dołączone do oferty cieszy się z reguły mniejszym zainteresowaniem. Wcale nie musi oznaczać, że oglądając ją na żywo, nie wpadnie Ci w oko.

6. Brak znajomości cen

Nikt nie chce przepłacić za nieruchomość, którą kupuje, a jednak zdarzają się takie sytuacje. Dlatego istotne jest, aby za każdym razem, gdy jedziesz zobaczyć interesujące Cię mieszkanie czy dom, sprawdzić, jak kształtują się ceny w okolicy. Na pewno łatwiej Ci będzie rozmawiać ze sprzedającym o cenie, zwłaszcza jeśli oglądana nieruchomość okaże się tą właściwą.

7. Najniższa cena za wszelką cenę

Są osoby, które przeszukując portale mieszkań i domów głównym kryterium, którym się kierują, jest cena. Z tego powodu trafiają czasami na nieruchomość, która nie do końca spełnia ich oczekiwania. Dotyczy to najczęściej lokalizacji, infrastruktury, liczby czy ustawności pomieszczeń oraz otoczenia. Na przykład marzyły o mieszkaniu blisko centrum z bliskim dostępem do parku dla dzieci. Ostatecznie jednak decydują się na mieszkanie na obrzeżach z dostępem do jednego mikro placu zabaw. I to tylko ze względu na cenę. W ostatecznym rozrachunku zadowolenie z zakupu jest wówczas na bardzo niskim poziomie.

8. Szukanie ideału

Każda nieruchomość będzie miała swoje plusy, jak i minusy. Nie ma ideałów. Jeżeli mimo wszystko postanowisz go znaleźć, zmarnujesz mnóstwo czasu. Efektywniej jest skupić się na mocnych stronach interesujących Cię nieruchomości i wybrać tę, która ma ich najwięcej.

Jak nie popełnić błędów?

Budżet i lista podstawowych oczekiwań to słowa klucze podczas zakupu nieruchomości. Określone na samym początku poszukiwań są drogowskazem i ułatwiają to zadanie. W końcu nieruchomość to wydatek rzędu kilkuset tysięcy, warto więc się do tego solidnie przygotować.

UDOSTĘPNIJ