Sprawdź, czy to odpowiedni czas na zaciągnięcie kredytu

Sprawdź, czy to odpowiedni czas na zaciągnięcie kredytu

1. NIE MASZ ZALEGŁOŚCI W BIK
Weryfikacja w BIK to jedna z ważniejszych czynności realizowanych przez banki podczas analizowania Twojego wniosku o kredyt. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to baza, w której zgromadzone są dane na temat Twojej historii kredytowej tj. kredytów, które posiadasz, terminowości ich spłaty oraz tego, kto i kiedy ostatnio sprawdzał te informacje. Nie tylko banki mają do niej dostęp, ale Ty sam możesz sprawdzić siebie w BIK. Wygenerowanie jednorazowego raportu to koszt 39 zł. Jest jeszcze opcja wykupienia 12 raportów i usług dodatkowych (takich jak np. Alert BIK) w cenie 99 zł, dzięki którym będziesz mógł regularnie analizować swoją historię kredytową.

2. MASZ STAŁY DOCHÓD
Jest to absolutnie podstawowa rzecz, żeby w ogóle dostać kredyt hipoteczny. Dla Ciebie świadomość pewnego dochodu pozwoli zachować spokój i bezpieczeństwo.
Brak stabilnego zatrudnienia to znak, że nie jest to odpowiednia pora na zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania. Nawet jeśli spełniasz warunki brzegowe i bank jest w stanie udzielić Ci finansowania, zastanów się jednak czy nie lepiej w pierwszej kolejności ustabilizować swoją sytuację zawodową, a dopiero później podjąć decyzję o kredycie.

3. POSIADASZ OSZCZĘDNOŚCI ORAZ PODUSZKĘ BEZPIECZEŃSTWA
Sytuacje awaryjne i niespodziewane zdarzają się każdemu. Nieoczekiwanie zepsuł Ci się samochód, a dojeżdżasz nim do pracy. Mechanik wycenił naprawę na 2,5 tys. zł. Okazało się, że musisz przejść zabieg, a usługi prywatnego lekarza kosztują. Musisz wymienić zmywarkę lub naprawić jakąś awarię w domu. Co to dla Ciebie oznacza? W tym miesiącu Twój domowy budżet, poza ratą kredytu, będzie musiał unieść niesplanowane wydatki.
Te i wiele podobnych sytuacji mogą prowadzić do zaciągania wysoko oprocentowanych pożyczek, jeśli nie dysponujesz oszczędnościami i nie zadbałeś wcześniej o poduszkę bezpieczeństwa.

4. POSIADASZ ŚRODKI NA WKŁAD WŁASNY
Aby wziąć kredyt hipoteczny musisz posiadać własne środki. Najlepiej, gdyby to było 20% wartości nieruchomości, którą zamierzasz kupić, ale mniejsza kwota także wystarczy. Część banków bowiem akceptuje wkład własny na poziomie 10%. Pamiętaj jednak, że wnosząc większy wkład własny (czyli minimum 20%) możesz skorzystać z ofert wszystkich banków dostępnych na rynku.

5. ROZUMIESZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Jeśli do kredytu podejdziesz z dozą rozsądku i odpowiedzialności, jego spłata nie będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem. Jak to zrobić? Jeszcze przed zaciągnięciem kredytu zacznij żyć, jakbyś taki kredyt posiadał. Odkładaj co miesiąc wysokość potencjalnej raty i sprawdź, jak radzisz sobie z wydatkami, bazując na okrojonej pensji. To doświadczenie pozwoli Ci ocenić realne możliwości i przyszłe życie z kredytem.

UDOSTĘPNIJ