10 wskazówek „hipotecznych” dla osoby kupującej nieruchomość po raz pierwszy w życiu

10 wskazówek „hipotecznych” dla osoby kupującej nieruchomość po raz pierwszy w życiu

1. Wydawać by się mogło, że zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny zaczyna się od znalezienia nieruchomości. Nic bardziej mylnego! W pierwszej kolejności zdecydowanie rozsądniej jest przyjrzeć się kwestii jej finansowania, zanim wybierzesz się na podbój rynku mieszkań i domów.

2. Dobra oferta mieszkania/domu potrafi zniknąć z rynku w mgnieniu oka. Jeśli natrafisz na taką, warto znać już swoje możliwości finansowe, czyli ile banki są w stanie Ci pożyczyć i czy zakup danej nieruchomości mieści się w Twoim budżecie domowym i nie obciąży Cię zbyt mocno.

3. Zawsze kupuj mieszkanie lub dom poniżej swoich możliwości. W finansach króluje zasada – miej nadzieję na najlepsze, ale planuj na najgorsze.

4. To, że bank określił Twoją zdolność kredytową, powiedzmy na 500 tys., nie oznacza, że taka kwota jest odpowiednia dla Ciebie. Poza ratą będziesz ponosił jeszcze inne koszty związane z utrzymaniem nieruchomości jak prąd, podatek, koszty ubezpieczenia, opłaty na rzecz spółdzielni czy wspólnoty itd. Uchroni Cię to przed biedowaniem i brakiem środków na to, aby cieszyć się życiem. Nie ma nic gorszego niż posiadanie pięknego domu, na który Cię nie stać i który każdego miesiąca wywołuje ból głowy spowodowany oddawaniem znacznej części wynagrodzenia na gigantyczną ratę.

5. Pamiętaj, że aktualnie stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie. Musisz być gotowy na ewentualną podwyżkę raty, gdy zaczną wzrastać.

6. Zastanów się, czy to odpowiedni czas na zmianę. Posiadanie własnego mieszkania na kredyt to dużo większe zobowiązanie i odpowiedzialność niż wynajem. Po pierwsze – stabilne zatrudnienie to ważny aspekt przy kredycie nie tylko w kontekście jego otrzymania, ale także Twojego komfortu związanego z płaceniem rat. Po drugie – kiedy wynajmujesz mieszkanie i zepsuje się pralka, dzwonisz po prostu do właściciela i po kłopocie. Kiedy jesteś właścicielem mieszkania i spotka Cię analogiczna sytuacja, oznacza to, że czeka Cię wypłata kilkuset złotych z konta i to najczęściej w najmniej odpowiednim momencie.

7. Wysokość oprocentowania jest ważna, ale nie najważniejsza. Porównując ofertę, zwróć uwagę na koszty całkowite kredytu – niech one będą jak najniższe. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że Twój kredyt będzie Cię kosztować więcej, niż oczekiwałeś.

8. Nadpłacaj kredyt. Nadpłaty po pierwsze pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy, po drugie mogą skrócić Twój kredyt nawet o kilka lat. Nadpłaty robią ogromną różnicę w porównaniu z regulowaniem kredytu jedynie zgodnie z przesyłanym przez bank harmonogramem. Zwłaszcza w pierwszych latach pozwalają zaoszczędzić ponad 2 razy tyle, ile nadpłaciłeś.

9. Zadawaj pytania, zrozum mechanizm działania kredytu, a kredyt uruchomisz na atrakcyjnych warunkach i bez zbędnych niespodzianek czy potknięć po drodze.

10. Oddychaj spokojnie. Powierz swoją sprawę profesjonalistom, oni znają się na tym, bo przeszli tę ścieżkę setki razy.

UDOSTĘPNIJ